Tarcza 6.0 - jakie wsparcie dla podmiotów ekonomii społecznej
16 grudnia 2020 r. w życie weszła tzw. Tarcza 6.0. Część rozwiązań dotyczy podmiotów ekonomii społecznej: przedsiębiorstw społecznych, organizacji pozarządowych, kościelnych osób prawnych.
Zadania, o których mowa w Tarczy, są finansowane od dnia 1 stycznia 2021 r. do dnia 30 czerwca 2021 r. ze środków Funduszu Pracy zasilonego środkami Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 lub środkami budżetu państwa, po dokonaniu odpowiednich zmian w planie finansowym Funduszu Pracy.
Polecamy materiał "Rozwiązania Tarczy 6.0 z których mogą skorzystać podmioty ekonomii społecznej" opracowany przez zespół FRSO - do pobrania na dole strony.
Znajdziecie tam szczegółową analizę zapisów tarczy w odniesieniu do PES.
Poniżej podsumowanie najważniejszych zapisów Tarczy odnoszących się do podmiotów ekonomii społecznej:
- art. 15zzb – dofinansowanie przedsiębiorcy części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19
- art. 15zzd – jednorazowa pożyczka ze środków Funduszu Pracy do 5.000 zł dla mikroprzedsiębiorcy na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej
- art. 15zzda – jednorazowa pożyczka ze środków Funduszu Pracy do 5.000 zł dla organizacji pozarządowej lub podmiotu, o którym mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej lub statutowej
- art. 15zze – dofinansowanie organizacji pozarządowej lub podmiotowi, o którym mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne w przypadku spadku przychodów z działalności statutowej w następstwie wystąpienia COVID-19
- art. 15zze2 – dofinansowanie kościelnej osobie prawnej działającej na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, oraz jej jednostce organizacyjnej, części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne.
Wsparcie dla przedsiębiorców z wybranych branż
W przeciwieństwie do wcześniejszych „tarcz”, z których mogły skorzystać wszystkie podmioty spełniające określone kryteria, Tarcza 6.0 jest przede wszystkim tarczą branżową kierowaną do podmiotów prowadzących działalność gospodarczą najbardziej dotkniętą skutkami pandemii oraz wprowadzonych z jej powodu ograniczeń w prowadzeniu działalności.
Tarcza 6.0 wprowadza nowy art. 15zze4, zgodnie z którym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19 starosta może, na podstawie umowy, udzielić ze środków Funduszu Pracy jednorazowo dotacji na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy i małemu przedsiębiorcy, którzy na dzień 30 września 2020 r. prowadzili działalność gospodarczą, oznaczoną według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) 2007, jako rodzaj przeważającej działalności, kodami m.in.:
47.71.Z - sprzedaż detaliczna odzieży prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
56.10.A - restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne
56.30.Z - przygotowywanie i podawanie napojów
82.30.Z - działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów
85.51.Z - pozaszkolne formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych
85.52.Z - pozaszkolne formy edukacji artystycznej
85.59.A - nauka języków obcych
85.59.B - pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane
86.90.A - działalność fizjoterapeutyczna
90.01.Z - działalność związana z wystawianiem przedstawień artystycznych
90.04.Z - działalność obiektów kulturalnych
93.11.Z - działalność obiektów sportowych
93.29.Z - pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna
których przychód z tej działalności w rozumieniu przepisów podatkowych uzyskany w październiku albo listopadzie 2020 r. był niższy co najmniej o 40% w stosunku do przychodu uzyskanego odpowiednio w październiku albo listopadzie 2019 r.
![]() | Tarcza_6.0_-_rozwiazania_do_wykorzystania_przez_PS_KCJ_KS_JS_ost.pdf |