Narzędzia do wideokonferencji i pracy on-line
W warunkach pandemii i ograniczania bezpośrednich kontaktów międzyludzkich warto poznać narzędzia i technologie, które mogą pomóc podmiotom ekonomii społecznej w pracy zdalnej.
Poniżej znajdziecie rozwiązania do komunikacji i wideokonferencji, przechowywania i wymiany dużych plików, podpisywania umów online oraz zdalnej pracy wielu osób na jednym dokumencie.
Większość z nich jest bezpłatna. Zachęcamy do korzystania!
- Narzędzia do wideokonferencji:
- Zoom
Jeden z najbardziej popularnych programów do wideokonferencji. Ma dobrą jakość połączeń, możliwość dzielenia się ekranem, łatwego wyłączania i włączania mikrofonu i kamery. Jest darmowy dla połączeń do 100 osób na 40 minut. Jeśli potrzeba dłuższego spotkania, można jeszcze raz wejść w ten sam link spotkania on-line i znowu rozpoczyna się darmowe 40 minut wideokonferencji.
KOSZT i ILOŚĆ OSÓB: darmowy dla połączeń do 100 osób na 40 minut
GDZIE POBRAĆ: https://zoom.us/ lub na telefonie komórkowym poprzez sklep Google Play (Android) bądź AppStore (Apple)
- Microsoft Teams
Microsoft Teams to rozbudowana platforma, w której można m.in. prowadzić rozmowy, wideokonferencje czy pracować w jednym dokumencie w ramach określonego zespołu. Wchodzi w skład pakietu Office 365. Możliwe jest wyznaczanie "prezenterów" i "uczestników" oraz kontrola, którzy uczestnicy spotkania mogą prezentować swoje treści. W spotkaniu może uczestniczyć 300 osób.
KOSZT: bezpłatnie
GDZIE POBRAĆ: https://products.office.com/pl-pl/microsoft-teams/group-chat-software
- Google Meet
Aby korzystać z Google Meet należy posiadać bezpłatne konto Google. Usługa umożliwia odbywanie darmowych wideokonferencji i korzystanie z takich funkcji jak dzielenie ekranu, napisy w czasie rzeczywistym, rozszerzony widok „kafelkowy”. Meet działa bezpośrednio w przeglądarce - użytkownicy Chrome, Firefoksa, Safari i nowej wersji Edge nie muszą instalować żadnych wtyczek ani oprogramowania.
KOSZT: darmowy dla połączeń do 100 osób; od 31 marca 2021 w wersji darmowej ma zacząć obowiązywać limit 1 godziny spotkania grupowego dla 3 i więcej uczestników.
GDZIE POBRAĆ: meet.google.com oraz aplikacje mobilne na systemu iOS oraz Android
- Messenger: popularny komunikator umożliwia także organizowanie wideokonferencji za pomocą Messenger Rooms. Jakość połączenia jest zależna od stabilności łącza rozmawiających osób.
ILE OSÓB: W jednej wideokonferencji może brać udział 50 osób.
KOSZT: bezpłatnie
GDZIE POBRAĆ: https://www.messenger.com/ lub na telefonie komórkowym poprzez sklep Google Play (Android) bądź AppStore (Apple)
- WhatsApp: komunikator, którego używamy najczęściej do pisania wiadomości i przesyłania zdjęć, umożliwia także wideokonferencje.
ILE OSÓB: W jednej konferencji może brać udział 16 osób.
KOSZT: bezpłatnie
GDZIE POBRAĆ: https://www.whatsapp.com/?lang=pl lub na telefonie komórkowym poprzez sklep Google Play (Android) bądź AppStore (Apple)
- Webex
Narzędzie do wideokonferencji. Pozwala tworzyć zespoły i pokoje rozmów.
KOSZT i ILOŚĆ OSÓB: możliwe jest tworzenie wideokonferencji do 100 osób i nieograniczonym czasie za darmo.
GDZIE POBRAĆ: https://www.webex.com/
- Skype
Skype to popularny komunikator, który pozwala m.in. przeprowadzać rozmowy tekstowe, głosowe i wideo, dzwonić na telefony stacjonarne i komórkowe, wysłać wiadomości SMS oraz faksy. Skype daje możliwość prowadzenia zarówno rozmów indywidualnych, jak i grupowych (do 50 osób).
KOSZT: bezpłatnie
GDZIE POBRAĆ: https://www.skype.com/pl/
2. Przechowywanie i wymiana dużymi plikami - Dropbox
Dzięki Dropbox każdy może przesyłać pliki do chmury i udostępniać je dowolnym osobom. W chmurze można przechowywać kopie zapasowe zdjęć, filmów, dokumentów i innych plików. Ponadto zaawansowane funkcje udostępniania pozwalają łatwo wysyłać pliki – niezależnie od rozmiaru – do klientów czy współpracowników.
KOSZT: darmowa wersja konta – limit 2 GB.
GDZIE POBRAĆ: https://www.dropbox.com/pl/
3. Podpisywanie umów online - Adobe Sign
Ta oparta na chmurze usługa do obsługi podpisów elektronicznych pozwala wyeliminować dokumenty papierowe — ułatwia wysyłanie, podpisywanie i śledzenie procesów obsługi podpisów na dowolnym urządzeniu oraz pomaga w zarządzaniu nimi.
Przy pomocy Adobe Sign można przygotować, rozesłać i śledzić zmiany w dokumencie wymagającym podpisu. Zatwierdzenie odbywa się poprzez podpis cyfrowy powiązany z adresem e-mail.
KOSZT: program płatny, różna wysokość opłat w zależności od rodzaju konta; darmowy okres próbny.
GDZIE POBRAĆ: https://acrobat.adobe.com/pl/pl/sign.html
4. Word i Excel online - Arkusze Google
Arkusze Google pozwalają pracować na jednym dokumencie wielu osobom. Widzisz całą historię zmian, a dostęp do dokumentu możesz nadać na różnym poziomie (tylko oglądanie, tylko komentowanie, edycja). Nie potrzebujesz żadnego oprogramowania na komputerze, wszystko odbywa się poprzez przeglądarkę. Możesz pracować nad dokumentem z dowolnego urządzenia.
KOSZT: bezpłatnie
GDZIE POBRAĆ: https://www.google.pl/intl/pl/sheets/about/