Jesteś pracodawcą? Przeszkol swoich pracowników korzystając z dofinansowania z KFS lub BUR
Zatrudniasz ludzi w ramach organizacji pozarządowej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, przedsiębiorstwa społecznego itp.? Skorzystaj z dofinansowania do szkoleń z Krajowego Funduszu Szkoleniowego lub Bazy Usług Rozwojowych.
Prezentujemy, na jakich zasadach możesz ubiegać się o dofinansowanie.
1) Krajowy Fundusz Szkoleniowy
To jeden z najpopularniejszych instrumentów wspierających rozwój zawodowy pracowników. Fundusz dofinansowuje m.in. szkolenia i kursy zawodowe, studia podyplomowe realizowane na wniosek pracodawcy, jak również egzaminy, certyfikaty potwierdzające kompetencje pracowników.
Z KFS mogą korzystać wszyscy pracodawcy (podmioty zatrudniające min. 1 pracownika). Wnioski o dofinansowanie kształcenia przyjmują i rozpatrują Powiatowe Urzędy Pracy.
W 2022 r. wśród priorytetów szkoleniowych mają się znaleźć szkolenia dla kadry instytucji pomocy społecznej, w tym np. WTZ – będzie to sektor preferowany.
Preferowane mają być też osoby w wieku 45+.
Ostateczna lista preferencji na 2022 r. zostanie opublikowana wkrótce.
W każdym roku nabór ogłaszany jest 2 razy – w pierwszym kwartale (styczeń-luty) i drugi od czerwca lub później. W pierwszym naborze zawsze dostępna jest większa pula pieniędzy, więc warto złożyć wniosek wtedy i już teraz zaplanować, jaki typ szkoleń jest potrzebny pracownikom.
Wysokość dofinansowania
ok. 5 tys. na osobę
mikroprzedsiębiorstwo do 10 osób – dofinansowanie 100%
małe przedsiębiorstwo pow. 11 osób – dofinansowanie 80%
UWAGA! W ramach KFS dofinansowywane są wyłącznie szkolenia osób zatrudnionych na umowę o pracę.
2) Baza Usług Rozwojowych
Platforma prowadzona przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) umożliwia dofinansowanie usług szkoleniowych i doradczych ze środków z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Baza jest dostępna na stronie uslugirozwojowe.parp.gov.pl
Wysokość dofinansowania
W ramach BUR można uzyskać refundację poniesionych kosztów zwiazanych ze szkoleniem pracowników w wysokości od 50% do 80%.
W Kujawsko-Pomorskiem przyznawane są bony szkoleniowe o wartości 60 zł za godzinę.
UWAGA! W przypadku BUR z dofinansowań korzystać mogą tylko instytucje, które prowadzą działalność gospodarczą.
W przeciwieństwie do KFS szkolony pracownik nie musi jednak być zatrudniony w ramach umowy o pracę - możliwe są także inne formy zatrudnienia np. umowa zlecenie.