Premia dla samorządów
Jednostki samorządu terytorialnego zachęcamy do korzystania z programu Premia społeczna.
Program skierowany jest do gmin i powiatów.
JST które zlecą usługę PES (w ramach konkursu w oparciu o ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie lub postępowania pzp) w ramach Premii społecznej mogą uzyskać dofinansowanie do ww. usługi.
Program działa od 2024 r. Od 20 maja 2025 r. ma zostać ogłoszony nowy nabór w ramach Premii społecznej - na zmienionych, bardziej korzystnych finansowo dla samorządów zasadach.
ZMIANY W ZASADACH PREMII SPOŁECZNEJ – OD 20 MAJA 2025 r.
1) wysokość dofinansowania - punkt wyjściowy to 50% wartości usługi (wcześniej 25%) - a przy spełnieniu dodatkowych kryteriów 90% (wcześniej maks. to 75%)
2) maks. wartość grantu zwiększona do 500 tys. zł (wcześniej 350 tys.)
3) nowe kryteria zwiększające wartość dofinansowania ponad 50%:
Jeśli wnioskodawca spełni co najmniej jedno z kryteriów:
- stopa bezrobocia rejestrowanego w grudniu 2024 była wyższa niż stopa bezrobocia rejestrowanego w województwie - na podstawie danych GUS
- liczba beneficjentów środowiskowej pomocy społecznej na 10 tys. ludności w 2023 r.
- wydatki z budżetu gminy w 2021 r. były mniejsze lub równe medianie wydatków 44,7 ml, a dla powiatów - 98,7 mln
OTRZYMA DODATKOWE PUNKTY - ODPOWIEDNIO
+ 20 PKT PROC. - 1 KRYTERIUM
+ 30 PKT PROC. - 2 KRYTERIA
+ 40 PKT PROC. - 3 KRYTERIA
Dodatkowe kryteria
1) zlecenie usługi PES który posiada status PS - plus 20 pkt. proc.
2) przekazanie usługi społecznej do realizacji CUS - które zleca ją do PES - plus 15 pkt. proc.
Projekt „Premia społeczna” to świetna okazja dla gmin i powiatów, które chcą rozwijać ofertę usług społecznych. Dzięki dodatkowym środkom, gminy mogą wdrażać usługi dostosowane do potrzeb różnych grup społecznych, w tym seniorów, osób z niepełnosprawnościami i dzieci. Tego typu działania poprawiają jakość życia mieszkańców i wzmacniają poczucie bezpieczeństwa oraz przynależności do lokalnej społeczności.
Grudziądz wspiera seniorów – przykład realizacji usług z dofinansowaniem Premii Społecznej
W 2025 r. Grudziądz pozyskał 306 990 zł w ramach projektu „Premia społeczna” na zwiększenie dostępności usług sąsiedzkich dla seniorów.
W 2024 roku MOPR w Grudziądzu realizował program „Korpus Wsparcia Seniorów”. Program pozwolił na zrealizowanie działań wspierających seniorów w codziennym życiu. Zainteresowanie mieszkańców pokazało, jak istotne są takie inicjatywy i jak duża jest potrzeba ich kontynuacji.
W odpowiedzi na te potrzeby, w 2025 roku Miasto Grudziądz postanowiło rozszerzyć ofertę wsparcia dla seniorów, wykorzystując dodatkowe środki z „Premii społecznej”. Dzięki temu dostępność usług sąsiedzkich, które są częścią kompleksowej opieki nad seniorami, zostanie zwiększona, a mieszkańcy będą mogli skorzystać z szerszej oferty pomocy dostosowanej do ich potrzeb.
Dzięki przyznanym środkom w 2025 r. pomocą w ramach usług sąsiedzkich ma zostać objętych ok 60 seniorów.
Senior korzystający z programu może wskazać sąsiada, osobę z najbliższego otoczenia, która takie usługi mogłaby świadczyć. Osoba, która pomaga, czyli tzw. sąsiad, otrzymuje wynagrodzenie zgodnie z przepisami prawa. Wykonuje proste czynności – pomoc w porządkach w mieszkaniu, pomoc w przygotowaniu posiłku, w prostych czynnościach pielęgnacyjnych, zakupy, towarzyszenie podczas wyjścia do urzędu, na spacer.
W koordynowanie usług sąsiedzkim będzie zaangażowany podmiot ekonomii społecznej z Grudziądza - Fundacja Inicjatyw Społecznych Źródło. Udział PES jest warunkiem skorzystania przez samorząd z dofinansowania w ramach Premii społecznej.